1 NİSAN’DA ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANIYIM

AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, gazeteciler gününde kentteki gazetecileri ağırladı. Çanakkale'nin sorunlarını sıralayan Gider, şimdiye kadar birçok sıfatla gazetecilerle bir araya geldiğini hatırlatarak, '1 Nisan'da belediye başkanı sıfatıyla sizlerle buluşacağım' dedi.'

AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, gazeteciler gününde kentteki gazetecileri ağırladı. Çanakkale'nin sorunlarını sıralayan Gider, şimdiye kadar birçok sıfatla gazetecilerle bir araya geldiğini hatırlatarak, "1 Nisan'da belediye başkanı sıfatıyla sizlerle buluşacağım" dedi." Gider, Çanakkale'nin en büyük sorunu ise trafik ve çarpık yapılaşma olduğunu açıkladı.

Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, aday gösterilmesinin ardından ilk defa dün gazetecilerle bir araya geldi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile bir otelde gazetecilerle bir araya gelen Gider, günün önemine değinerek, "Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü öncelikle herkesin özel gününü kutluyorum. Bugün vesilesi ile yapılan tartışmalar, konuşmalar başta yerel basın olmak üzere basının sorunların masaya yatırılmasının vesilesi olur. Şu anda içinde bulunduğumuz zor durumda faydası olur diye ümit ediyorum. Biraz önce arkadaşlar takılıyorlar, gazeteciler ile buluşmadığımız bir sıfat kalmadı. Müdür olarak konuştuk, genel sekreter olarak konuştuk, vekil olarak konuştuk. Şuan da belediye başkanı adayı olarak sizlerin karşısındayız. Görevlerimizin tamamında da Çanakkale’ye hizmet için buluştuk. İnşallah bundan sonra ki çalışmalarda sizlerle birlikte bu şekilde devam edeceğiz. Basının il içinde ne kadar büyük bir sektör olduğunu gördük. Küçümsenmeyecek ölçek bu. Bu sayı ne kadar artarsa haber alma özgürlüğü de o derece artacaktır. Bir yerde tekel olduğu zaman orada kısıtlılık vardır. Bu akil olacak bir şey değil. Bundan yerinmek değil bundan övünmek gerekir. Çanakkale’de bu anlamda diğer taşra illerine göre daha ileri bir konumda olduğunu ben biliyorum. Umarım ki genç arkadaşlarımız da tecrübeli arkadaşların izinde halkımızın haber alma özgürlüğünü ve halkımızın doğru haber alma özgürlüğünü sağlayacağınızı biliyorum. Tekrar gazeteciler gününüzü kutluyorum." dedi.

BAŞKAN SIFATIYLA SİZLERLE GÖRÜŞECEĞİM

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin "Birçok çok sıfatla karşımıza çıktınız, seçimde güçlü bir rakibiniz var, belediye başkanı sıfatıyla da karşımıza çıkacak mısınız " sorusuna , Gider, "1 Nisan'da belediye başkanı sıfatıyla seninle görüşeceğimizi düşünüyorum. İnanamasam neden karşınıza aday olarak çıkayım." dedi. 

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın gazeteciler arasında ayrım yaptığı ve kendisini destekleyen gazetecileri davet ettiği sizin böyle böyle bir ayırım yapmadığını yönündeki soruya ise Gider, "1 Nisan’dan sonra gene hep birlikte toplanmaya devam edeceğiz. Kamuda bulunduğunuz görevler sizin kişilik olarak düşündüklerinizden farklıdır. Benim Ayhan Gider olarak sevdiğim ya da sevmediğim insanlar olabilir ancak müdür olarak, genel müdür olarak veya belediye başkanı adayı olarak sevdiğim ya da sevmediğim insanlar sadece görevim ile sınırlı olabilir. O zamandan beri beni takip eden insanlar şahitlik edecektir. Ben sevmediğim insanın hakkında dahi haklı davasında sonuna kadar yanında olurum. En yakın dostumun dahi cezai ir işlemi olduğunda bundan da tereddüt etmem. Dolayısıyla benim yapım bu, belki de bu seçimde en rahat olduğum konu budur." şeklinde cevap verdi.

EN BÜYÜK SORUK TRAFİK

Çanakkale'nin en önemli sorunlarının başında ne görüyorsunuz yönündeki soruya ise Gider, trafik sıkışıklığını birinci sıraya yerleştirdi. 130 bin nüfuslu şehirde trafiğin sıkışmaması gerektiğini belirten Gider açıklamalarını şöyle tamamladı: "Kendimi şöyleyim böyleyim diye anlatmaya hacet yok yaşadıklarımız ortada daha önce ki dönemler. Çanakkale’nin en büyük sorunu sıkışıklık, 130 bin nüfuslu bir şehirde trafik sıkışmaz kardeşim. Burası metropol değil, burası daha yeni yeni 130 bin nüfus İstanbul’un bir sokağı kadar. Burada trafik sıkışmaz, böyle bir özgürlüğü yok trafiğin. Birilerinin trafiği sıkıştırıyor olması lazım. Otopark sorunun çözmeyerek, toplu ulaşım hatlarını çözmeyerek, parsel artıklarına bile katlar vererek bu sıkışıklığı artırması gerekirki, biz bugün trafik sıkışıklığı sorunu yaşayalım. Çanakkale’nin bizim 31 Mart seçimleri için Çanakkale halkına en büyük iddiamız da odur. Çanakkale’yi rahatlayacağız. Çanakkale’yi yürüyerek ve bisikletle gezilebilir bir şehir haline getireceğiz. Bunun dışında ki diğer sorunlar zaten çözülür. Önce insanları burada rahat yaşata bilmemiz lazım. Şu anki mevcut yerleşim yerinde mevcudun üzerinde bir santim dahi imar artışı yapmayacağız. Çanakkale’nin geliştiği yerler belli. İntepe’den  Özbeğe kadar bir gelişme yeri var. Belediyeyi aldığımız gibi çok acil imar planlarını genişleteceğiz ve nüfusu 200 bin olduğu zaman hangi bölgede yapılaşma başlayacağını şimdiden belli edeceğiz. Yarın öbür gün hiçbir arazi sahibi belediye başkanı bende olsa başkası da olsa onun önünden geçmek zorunda kalmayacak. Devletler böyle idare edilirse verimlidir. Seçildiğimizde imar planları ile belli edeceğiz."

PAYLAŞ