İyi Partinin Bu Haline CHP’liler Sevinmeli, AK Partililer İse Üzülmeli!

İyi Partinin Bu Haline CHP’liler Sevinmeli, AK Partililer İse Üzülmeli!

17/10/2018

İyi Parti Kurucu İl Başkanı İrfan Dehmen il yönetimini açıkladığında diğer partilerin il yönetimlerine kıyasla oldukça heyecan yaratmıştı. Seçim öncesinde yapılan anketler Dehmen yönetimindeki İyi Partinin hem sağdan özellikle de soldan ciddi oy alacağını gösteriyordu ta ki milletvekili adaylarının açıklanmasına kadar. Birbiriyle kavgalı MHP’de il başkanlığı yapmış iki isim Rıdvan Uz ve İsmet Balkan milletvekili adayı gösterilmişti. İl yönetimiyle arası kötü olan Rıdvan Uz genel merkezde “etkili” olmuştu ki milletvekili adayı olmak için il başkanlığı görevinden istifa eden İrfan Dehmen, birinci ya da ikinci sırada aday gösterilmemişti. Eğer Dehmen listede yer bulsaydı İyi Partinin milletvekili çıkarması neredeyse kesin gibiydi. Anketlerde 110 binin üzerinde oy alması beklenen İyi Parti yanlış isimlerin milletvekili adayı gösterilmesi sonucu 60 bin oy almıştı. Seçim sürecinde “çirkin siyaset”yapan Rıdvan Uz sandıktan çıkamamıştı. Bu süreci kısaca hatırlattıktan sonra bugün Çanakkale’de İyi Partinin varlığından söz etmek neredeyse imkânsız… 

Kurucu İl Başkanı İrfan Dehmen, İyi Partinin artık Meral Akşener tarafından yönetilmediğini iddia ederek yaklaşık 200 kişilik bir ekiple istifa ettiklerini açıkladı. Bu durumun önümüzdeki yerel seçimlere çok önemli yansımaları olacaktır. Dehmen yönetimindeki İyi Parti CHP’den önemli ölçüde oy alan bir partiydi, fakat şu anda adını bile bilmediğim Rıdvan Uz’un güdümündeki bir ismin partinin başına getirilmiş olması “bu parti kimden oy alacak?”sorunu akıllara getiriyor. Çünkü MHP’lileri “düşman”, AK Partilileri “hain” olarak gören bu anlayış alsa alsa CHP’den oy alabilecekti şimdi Rıdvan Uz’un “hamlesiyle” onunda bir yönüyle önü kesildi. 

Artık bu İyi Partinin, iddialı bir ismi belediye başkan adayı gösterme ihtimali yok en iddialı isim herhalde Rıdvan Uz olur! Uz’un ya da onun güdümündeki bir ismin belediye başkan adayı gösterilmesi ise kime yarar? CHP’ye hatta Ülgür Gökhan’a yarar. Hatırlarsınız AK Partinin Çanakkale’de seçimi neredeyse aldık dediği zaman Rıdvan Uz devreye girmiş bir yönüyle Ülgür Gökhan’a başkanlığı altın tepside sunmuştu, o dönemle ilgili iddialar halen daha şehrin sokaklarında konuşulur. O zamandan bu zamanda Rıdvan Uz ile Ülgür Gökhan arasında bir ayrı bir “hukuk” olduğu dillendirilir. Geçtiğimiz kent konseyi seçimlerinde de bir yönüyle buna şahitlik etmiştik aslında Rıdvan Uz, CHP ve HDP’nin divan kurulu başkan adayı gösterilmiş, o seçimde de CHP ve HDP’nin adayı Saim Yavuz’a oy vermişti. Bir dip not, divan başkanı da seçilememişti. 

AK Partinin önümüzdeki yerel seçimler için hesaplarını yaparken bu tabloyu özellikle dikkate alması gerekiyor. Merkezde CHP’nin oylarının bir başka partiye gitmesi artık daha güç, Ülgür Gökhan ya da başka bir ismin aday olması da bu durumu çok değiştirmeyecektir. AK Parti aday göstereceği ismi ve ekibini kurarken İyi Partililerin CHP’ye oy vereceklerini hesap etmesi gerekiyor.  

Merkez İlçenin Kapısını Kilitlesin Ve Bir Daha Hiç Konuşmasın!

Fakat son dönemde AK Partide işler olması gerektiği gibi gitmiyor. Çanakkale Belediyesini almak için en fazla çalışması geren merkez ilçe freni boşalmış kamyon gibi adeta bir o duvara bir bu duvara tosluyor. Popüler olma hevesiyle içi boş olmadık konuları gündeme getirerek, gazetelerde haber olmaya çalışan merkez ilçe başkanı Yıldıray Ölçek partiye bir iyilik yapmak istiyorsa yerel seçimler bitene kadar merkez ilçenin kapısını kilitlesin ve bir daha hiç konuşmasın! Daha önceki birkaç skandal açıklaması Allah’tan CHP’liler tarafından dikkate alınmadı da gündem olmadı. Peki son yaptığı açıklamayı nereye koyacağız? “Biz AK Parti olarak belediyeyi kazandığımızda belediye çalışanı kimseyi işten çıkarmayacağız! Böyle bir algı yapıyorlar” diye eklemiş. CHP’li Belediye başkanı, il başkanı, merkez ilçe başkanı ya hadi bunları geçtik ben bir CHP’liden böyle bir şey duymadım! Şimdi sormak istiyorum Kim yapıyor bu algıyı, cevabını vereyim AK Parti Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek bizzat kendisi yapıyor bu algıyı…! Yapma, etme be adam…! 

Son söz:CHP’de aday adayları birer ikişer belli olmaya başladı AK Partide süreç ay başında başlayacak. Fakat aday adayı olmak isteyen birçok isim çekiniyor, orası için söz alınmış, söz verilmiş gibi laflar ediyor. Daha öncede söyledim, kimseye söz verilmiş değil, kimsenin yeri de garanti değil. Partide ne kadar çok aday adayı çıkarsa o kadar iyi, bu konuda başta grup başkan vekili Bülent Turan’ın, milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun, il başkanın Gültekin Yıldız’ın aday adayı olmak isteyenleri cesaretlendirecek söylemlerde bulunması gerekiyor. Önümüzdeki il danışma kurulu toplantısı bu anlamda önem arz ediyor.