Bülend Engin’in ÇTSO’ya Desteği Devam Ediyor

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Şubat 2018 olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleşti. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Şubat ayı olağan Meclis konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı T. Selçuk Semizoğlu “ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI OLARAK; İLİMİZİN POTANSİYELİNİ EKONOMİYE KAZANDIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ. BU MİSYON İLE EZİNE GIDA OSB’NİN TOHUMLARI DA BİLİYORSUNUZ ODAMIZDA ATILDI. İLK GÜNDEN İTİBAREN MADDİ MANEVİ DESTEĞİNİ ESİRGEMEYEN BAŞKANIMIZ BÜLEND ENGİN BEY, ALT YAPISI İÇİN DE YİNE BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖSTERDİ VE 200.000 TL CİVARINDA PARA HARCADI, KENDİSİNE HUZURLARINIZDA TEŞEKKÜR EDİYORUM.” Dedi. Semizoğlu ayrıca; otopark olarak kullanılan Çanakkale Evi arka bahçesi de kendisinin gayretleri ile 2013 yılında Oda bahçe olarak faaliyete geçti. Yöresel yemekleri unutturmamak, bu tatları gün ışığına çıkartmak amacı ile Bülend Bey başkanlığında karar verdiğimiz üzere bir de yemek kitabı hazırlıyoruz. Hem 2018 Troia Yılında kalıcı bir eser bırakacak hem de bu amacımıza hizmet etmiş olacağız. İnşallah Mart ayı toplantımızda sizlere takdim edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Şubat ayı olağan Meclis konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı T. Selçuk Semizoğlu; “ Sayın Meclis Başkanım,

Değerli Meclis Üyesi Arkadaşlarım, Hepinizi şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

ÇTSO Söyleşilerimiz devam ediyor. 03 Şubat tarihinde Dr. Mahfi Eğilmez’i konuk ettik, üyelerimizden çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. 24 Mart’ta da inşallah Prof Dr. Asaf Savaş Akat’ı üyelerimiz ile buluşturacağız. Sayın Meclis Üyeleri, her zaman söylüyoruz Odamızın gerçek sahibi üyelerimizdir ve biz onların emanetçisiyiz. Bu yüzden onların sesi, kulağı olmak durumundayız.

Üyelerimizin finansmana erişiminin kolaylaştırılması, sıkıntılarının asgariye indirilmesi noktasında bankacılık sektörüne sıklıkla yükleniyoruz. Biliyorsunuz, Hükumetimiz tarafından 2018 yılında Kredi Garanti Fonu kefalet imkanlarını genişleterek 55 milyar TL'na kadar açılması yönünde KGF ile protokol yapıldı.  Sistemin doğru işlemesi, gerçekten cansuyu olması ve piyasayı rahatlatması için Hazine kaynaklı bu desteklerin kullandırılmasında bankaların yaklaşımlarının daha ılımlı ve yapıcı olmasını bekliyoruz.

“TEMİNATLARI YETERSİZ OLAN KOBİ'LERİMİZE KREDİ GARANTİ FONU'NUN KEFİL OLMASI SURETİYLE YARARLANMASI İÇİN ÇIKARILAN BU KREDİLERİN NE YAZIK Kİ BUNDAN ÖNCE AMACINA TAM OLARAK ULAŞAMADIĞINI GÖRDÜK.250 BİN TL KREDİYİ BİR BANKADAN ALIP DİĞER BANKAYA MEVDUATA YATIRANLAR OLDU. TİCARİ KREDİLERİN AMACINA UYGUN BİR ŞEKİLDE NİTELİKLİ OLARAK KULLANDIRILMASI VE MUTLAK SURETTE TAKİBİ YAPILMASI İÇİN BİR AÇIKLAMA YAPTIK VE GİRİŞİMDE BULUNDUK.”

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği işbirliği ile Ukrayna’dan bir heyeti İlimizde ağırladık. İnşallah sektör temsilcilerinin de elini taşın altına koymaları ile birlikte iki Ülke arasında işbirliği artar, İlimiz turizmi ve ekonomisine katkı sağlar. Ziyaretin akabinde bizlere bir iyi niyet mektubu göndererek Mayıs ayında bizleri davet ettiler. “Ukrayna’nın Dünyaya Hediye Ettiği 50 İcat” Sergisinin de  ÇTSO Çanakkale Evi’nde açılışını yaptık, sergi devam ediyor.

07 Şubat tarihinde 13 no’lu Meslek Grubumuz ile toplandık. Ara eleman deniyor ama aslında ana eleman sıkıntısı, kayıt dışı istihdam, meslek liselerinin cazibesinin artırılması konularında görüş alışverişlinde bulunduk. 09 Şubat’ta İstanbul’da düzenlenen İSK-SODEX Yapı Fuarına sektördeki üyelerimiz için  bir ziyaret düzenledik.  14 Şubat’ta 14 no’lu Meslek Grubumuz ile toplandık. Otogarın sorunlarını, taşımacılık sektöründe özellikle kooperatiflerin ortak sorunlarını tartıştık.

19-22 Şubat tarihleri arasında Almanya/Berlin' de düzenlenen Bautec Fuarına  inşaat sektöründe faaliyet gösteren 15 üyemiz ve 2 personelimiz ile  birlikte KOSGEB destekli Yurt Dışı İş Gezisi düzenledik. Program kapsamında Türk-Alman Ticaret Odası, T.C. Berlin Başkonsolosumuz, T.C. Berlin Ticaret Baş Müşavirimiz ziyaret edildi, ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Ben burada, 7 no’lu Komite Başkanımız Adem Bey’in şahsında tüm katılımcılara bizleri en iyi şekilde temsil ettikleri için teşekkür ediyorum.

26-29 Mart 2018 tarihlerinde de inşallah Bulgaristan’a COSME Projesi kapsamında bir iş gezisi düzenliyoruz. Teknolojiye yetişmek mümkün değil ama bölgemizdeki işletmelerin endüstri 4.0’a öncülük etmesi için Oda olarak çalışıyoruz. Özellikle yazılım firmalarımızın bu konuda talebi var.

Yönetim Kurulu olarak, 20 Şubat’ta CHP, MHP ve AK Parti İl Başkanlıklarına ziyarette bulunduk. Hepsinde özellikle  şunu vurguladık:  Hepimizin gönlünde bir aslan yatar ancak; yaklaşık 7000 üyeyi temsil eden Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda; şeffaf, hesap verebilir ve güvenilir hizmet anlayışını içeren misyon ile çalışıyoruz ve İlimizde bir siyasi partiyi temsilen seçilenleri seçildikten sonra Parti temsilcisi olarak değil Çanakkale temsilci olarak görüyoruz, yaklaşımımız da bu yöndedir dedik.  Çanakkale’nin yararına yapılacak her çalışmada da siyasi kimliklerin bir kenarda bırakılarak tek vücut olunması gerektiğini, aksi takdirde Çanakkale’nin kaybedeceğini ifade ettik.

21 Şubat tarihinde ağırlıklı olarak sigortacılar ve bankalardan oluşan 18 no’lu Meslek Grubumuz ile bir araya geldik. Her sektörde olduğu gibi bu arkadaşlarımızda da haksız rekabet koşullarından doğan sıkıntılar var.

23 Şubat’ta Tacettin Aslan Camii bünyesinde hizmete giren Eğitim Merkezi ve 4-6 yaş Kur’an Kursları açılış programına katıldık. Çocuklarımıza küçük yaşta din eğitiminin böyle güzel fiziki koşullarda verilmesi çok önemli. Çanakkale’ye yapmış oldukları hizmetlerden dolayı  Sayın Bülend Engin’e ve İÇDAŞ Ailesine çok teşekkür ediyorum.

24 Şubat’ta 21 no’lu Meslek Grubunda kırtasiye sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz ve iki personelimiz ile  birlikte  İstanbul Kırtasiye Ofis 2018 Okul, Kırtasiye, Kağıt, Ofis Malzemeleri Fuarı’na bir ziyaret gerçekleştirdik.

UR-GE Projemiz Küme üyelerinin de her geçen gün artan ilgisiyle ilerliyor. 24-25 Şubat 2018 tarihlerinde  3. Eğitimleri  olan “İhracat Pazarlama” eğitimi yapıldı.

Üyelerimiz kadar çalışanlarımızın da eğitimlerini önemsiyoruz. Aynı tarihlerde Genel Sekreterimiz TOBB Birlik Merkezinde Oda Borsa Genel Sekreterleri Bilgilendirme Seminerine, K Belgesi sorumlusu iki arkadaşımız da İstanbul’da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Bölgesel Çalışma Toplantısına katıldılar.

Mesleki Yeterlilik Sınavlarımız devam ediyor, 10-11 Mart tarihlerinde inşaat sektörüne yönelik yine sınavlarımız olacak.

Sayın Meclis Üyeleri;

“ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI OLARAK; İLİMİZİN POTANSİYELİNİ EKONOMİYE KAZANDIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ. BU MİSYON İLE EZİNE GIDA OSB’NİN TOHUMLARI DA BİLİYORSUNUZ ODAMIZDA ATILDI. İLK GÜNDEN İTİBAREN MADDİ MANEVİ DESTEĞİNİ ESİRGEMEYEN BAŞKANIMIZ BÜLEND ENGİN BEY, ALT YAPISI İÇİN DE YİNE BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖSTERDİ VE 200.000 TL CİVARINDA PARA HARCADI, KENDİSİNE HUZURLARINIZDA TEŞEKKÜR EDİYORUM.”

Ayrıca; otopark olarak kullanılan Çanakkale Evi arka bahçesi de kendisinin gayretleri ile  2013 yılında Oda bahçe olarak faaliyete geçti. Yöresel yemekleri unutturmamak, bu tatları gün ışığına çıkartmak amacı ile Bülend Bey başkanlığında karar verdiğimiz üzere bir de yemek kitabı hazırlıyoruz. Hem 2018 Troia Yılında kalıcı bir eser bırakacak hem de bu amacımıza hizmet etmiş olacağız. İnşallah Mart ayı toplantımızda sizlere takdim edeceğiz.

Troia Yılından bahsederken, Ocak ayında 15-16 ve 17. Meslek grupları ile ortak yaptığımız toplantıda okulların Troia Ören yerine götürülerek daha iyi tanımalarının sağlanması önerisi gelmişti. Bunun üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştük ve yarından itibaren bir takvim çerçevesinde faaliyet alanımız içerisindeki Milli Eğitime bağlı bütün liselerde toplam 3433 11. Sınıf öğrencisini Troia Ören yerine götürmek üzere bir protokol yaptık. Gençlerimizin tarihsel ve kültürel değerlerimizin bilincine varmalarına bir nebze katkıda bulunabilirsek ne mutlu bize.

Sayın Meclis Üyeleri konuşmama son vermeden önce Web sayfamızı da yenilediğimizi ve bir ay içeresinde hizmete sunulacağının bilgisini vermek isterim. Ayrıca sizlere duyurusunu yapacağız, 06 Mart Salı günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu işbirliği ile burada “ İnşaat İşyerlerinde Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri ve 2018 Yılı Teftiş Uygulamaları” konulu bir toplantı düzenleyeceğiz. Toplantıya katılmanızda fayda görüyorum.” ifadelerine yerdi.

 Yönetim Kurulu Başkanı Semizoğlu’nun Yönetim Kurulu adına yaptığı konuşmanın ardından, Meclis Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2017  yılı kesin hesaplarına ilişkin raporunun okundu ve onaylandı.

Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2018 Ocak  ayı mizanı ile ilgili raporunun okunması ve onaya sunulmasının ardından, Azami Fiyat Tarife talepleri Meclis ’de görüşülerek onaylandı. Gündeme gelebilecek diğer konuların görüşülmesinin ardından Şubat ayı Meclis toplantısı sona erdi.

PAYLAŞ