AK Partiye En Sert Eleştiri Yine AK Partiden Geldi

AK Parti Çanakkale 6. Olağan il kongresi geride kaldı. 22 ay önce Erdener Can’ın istifa etmesiyle başkanlık görevine getirilen Yeşim Karadağ, tek aday olarak girdiği seçimde yeniden göreve getirildi. Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı ve 2019 belediye ve başkanlık seçimlerinin önemine vurgu yaptığı kongrede en çok eleştirilen ise Karadağ’ın yönetim listesi oldu. Karadağ’ın “İki Vekilim De Hiçbir Şekilde Listeme Karışmadı, Kendi Ekibimizi Kendimiz Kurduk” dediği listede partiyi 2019 seçimlerinde götürecek yolda birçok önemli ismin tasfiye edilmiş olması ve listeye güç katacak isimlere yer vermemiş dikkat çekti. AK Parti milletvekilleri Bülent Turan ve Ayhan Gider’in Ankara’da, Karadağ ile yola devam edilmesi yönünde vermiş oldukları olumlu referanslara rağmen Karadağ’ın listeyi yaparken “İki vekilim de hiçbir şekilde listeme karışmadı, kendi ekibimizi kendimiz kurduk, listemi hiç açıklamadım, kimseye bildirmedim. Listeye girecek olanların sabah haberi oldu, aradık hayırlı uğurlu olsun dedik” açıklamaları ise birçok soruyu da beraberinde getirdi. Karadağ’ın “kendi ekibimizi kendimiz kurduk” vurgusundaki “kendimiz” olarak nitelendirdiği ekibin kim olduğu merak edilen soruların başında geldi. Karadağ’ın Çanakkale’yi 2019 seçimlerinde götürecek yönetim listesini yaparken, vekillerle liste üzerine neden istişare etmediği ve “listede kimleri görmek istersiniz? diye neden sormadığı ise bir başka merak edilen konu oldu. AK Parti milletvekillerinin ortaya çıkan tablo karşında kırgın, üzgün oldukları ve sessizliklerini koruyacakları parti kulislerinde konuşulurken, bir başka konuşulan konu ise Çan’da AK Parti kurucularından olan Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz ve Gelibolu eski ilçe başkanı Mehmet Eligül’ün adeta tabanın sesi olan eleştirileri oldu.

Tayyip Erdoğan'ın Mirasını Ne Kadar Daha Yiyeceğinizi Düşünüyorsunuz?

“Benim teşkilatım yanlışlarından ders almamış sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın mirasını ne kadar daha yiyeceğinizi düşünüyorsunuz?” diye soran Deniz; “Bugün Canımdan çok sevdiğim partimin 6'ıncı genel kuruluna katılmaktan onur duydum. Benim teşkilatım yanlışlarından ders almamış sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın mirasını ne kadar daha yiyeceğinizi düşünüyorsunuz divana seçtikleriniz şahsiyetler telefonundan başka kimseye bakmıyor. İnsanlarımızı tanımayan zatlar büyük genel kurul delegesi olarak mükafatlandırılıyor, ilçe başkanlarım hizmet erlerim dururken yazılan isimleri anlamakta güçlük çekiyorum Rabbim canımı vereceğim liderimin yardımcı olsun.” Sözleriyle sitemini dile getirdi. Deniz’in bu sitemlerine Ali Kurt isimli vatandaşın yaptığı yorum ise bir hayli dikkat çekti. Kurt yaptığı yorumda “Herkes hükmedebileceği liste oluşturuyor partinin geleceğini değil, kendi gelecek planlarını uygulayacağı kadrolar oluşturuluyor.” sözleriyle dikkat çekti.

Halkın Güvenini Kazanmış Birçok Şahsiyetin Yer Almadığını Gördüm

“Listeye baktığımda halkın güvenini kazanmış birçok şahsiyetin yer almadığını gördüm. Hatta listede yer almaması gerekenlerin olduğunu gördüm. Yani siyasi denge kurulamamış. Bu halk desteğinin zayıf olacağı demektir.” Sözleriyle dikkat çeken Gelibolu eski ilçe başkanı Mehmet Eligül kongreye dair yaptığı yorumda; “Bugün Çanakkale Ak Parti il kongresine katıldım. Bize diyorum, biz Ak Partide Peygamber'imiz Hz Muhammed in son konuşmasının temsilcisiyiz. Dünya milletlerinin ulaştırılması gereken bir anlayışın temsilcisiyiz.
Önce bize il Delegesi olarak paye veren ilçe teşkilatımıza teşekkür ederim.
Kongreye gelince kongre çoşkulu geçti. Organizasyon hatalarını görmezden gelirsek sınıfı geçerdi.
Bana düşeni ben söylerim ,beni takip edenler bilir.
Kongreye katılanların yönetimlerde yer alanlarında bir hoşnutsuzluk vardı.
Listeye baktığımda halkın güvenini kazanmış birçok şahsiyetin yer almadığını gördüm. Hatta listede yer almaması gerekenlerin olduğunu gördüm. Yani siyasi denge kurulamamış. Bu halk desteğinin zayıf olacağı demektir.
Mehmet Başkan atmış diyebilirsiniz. Bu söylediklerimi unutmayınız. Günü gelince göreceksiniz.
Ak Partiyi milletvekili ve yönetim kadrosundaki en iyisini ben bilirim anlayışındakiler bitirecek. Bunu onlarda biliyor.
Ben Recep Tayyip Erdoğan'a, Allah şahidimdir, üzülüyorum. O,bu davaya ömrünü verdi. Etrafındaki bazı yöneticilerin ona verdiği zararı şeytan bile veremez.” yorumlarında bulundu.

 

PAYLAŞ