AK Partide İstifa Sonrası Gündem Ne Olmalı?

AK Partide İstifa Sonrası Gündem Ne Olmalı?

09/03/2018

Bir süredir yazılıp çiziliyor, konuyla ilgili konuşuluyor. Bize de her gün soruyorlar, doğru mu değil mi? Değil desek de inanmıyorlar, yok öyle bir şey desek de inanmıyorlar! Demek ki hissediyorlar belki de haklılar evet doğru… AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ 8 Mart günü istifa etti… İstifa aslında bir sonuçtu, yaşanan onca şeyin sonucu. İl yönetiminin oluşturulması süreci ve sonrasında yaşananların bir bölümü kamuoyuna yansıdı şunu söylemek isterim. Yansıyanlar buz dağının görünen kısmıydı… Bu kadar da olmaz dediğimiz onlarca şeye şahit olduk üzüldük… Şahitliklerimizi buralarda yazmadık çünkü yalnızca arkadaşlarımızın değil, camiamızın mahremleri de emanet hânesinin içindedir. Her bildiğimizi, duyduğumuzu, gördüğümüzü yazamayız. Biraz daha açalım: Sadece yoldaşlarımız değil, yürüdüğümüz yol da bize emanettir. Yola zarar verecek her türlü davranıştan uzak durmalıyız. Süreçte hep bu hassasiyeti gözettim ve kongre sonrası bir dostun tavsiyesidir diye üç yazı yazdım, keşke dikkate alınsa belki her şey daha farklı olurdu. Nasıl diyordu üstat; Yanlışın en ağır olanı, doğru insana yapılandır. Bu, her şeyden evvel, Allah’ın gücüne gider. Evet, hata yapmak, insanın masumiyetini zedelemez. Fakat yanlışta ısrar etmek, nasihate ve telkine kalbini kapatmak, muhasebeden kaçınmak, bizi iyi bir yere götürmez. Dönüp bir bakalım: Doğru insana yanlış yapanların neredeyse tamamı, milletin gönlünde tutunamamış ve silinip gitmişlerdir. İhtirasları, bir şey olmalarını engellemiştir. Düzenleri bozulmuş, bereketleri kaçmıştır. İlahi adalet.”

Geçtiğimiz süreç bize “nelerin yapılmaması” gerektiğini açık açık gösterdi. Buradan çıkan mesajı ilçe başkanları, belediye başkanları teşkilat mensuplarının da okuduğunu düşünerek AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şu sözlerini hatırlatmak isterim; “Kimse alternatifsiz değildir. Kimse vazgeçilmez değildir. Bu koltuklar gelip geçicidir ve önemli olan hizmetin devamlılığıdır.” 

Evet bu süreçte kırgınlıklar oldu, hiç yaşanmaması gereken olaylara şahit olduk ama gün bunları geride bırakma günüdür. Geçmişe takılıp kalmanın, öyle oldu, böyle oldu demenin artık hiçbir faydası yok. Yeşim Karadağ, bu partide uzun yıllar çeşitli kademelerde görev yaptı, maddi manevi bir sürü fedakarlıkta bulundu, ailesinden, işinden gücünden fedakarlıklar etti. Karadağ ile ilgili bundan sonraki süreçte konuşulması gereken kısım sadece bu kısmıdır, aksini konuşanlarda art niyet arayın…!

Türkiye’nin önünde, Çanakkale’nin önünde iki çok önemli seçim var. Her seçim önemlidir ama 2019 seçimleri belki bugüne kadar ki en önemli seçim olacak. İçerde ve dışardaki gelişmeler de bunu gösteriyor. Çanakkale’de AK Partinin karşısındaki en önemli rakip olan CHP il, ilçe yönetimlerini oluşturdu ve tam bir uyum içinde çalışıyor, seçim süreci 18 Mart itibariyle başlıyor. Kaybedecek zaman yok. Kendisini davaya, camiaya ait hisseden herkesin tek gündemi işte tam olarak bu olmalıdır.

AK Partide şimdi yeni bir il başkanı, yeni bir yönetim oluşacak ve yarın bugünden daha iyi olacak…